Mikulovská chasa a národopisný spolek Pálava připravili na sobotu 9. března fašankovou obchůzku města.
A jako se stalo již tradicí, tak jednou ze zastávek průvodu masek byl i vinný sklep Pod Kozím hrádkem. Pro maškary bylo připraveno občerstvení – zabíjačkový guláš, dobré vínko. Koledníci nám na oplátku zazpívali a zatančili.
Podívejte se na videa z letošního fašanku v Mikulově: Fašank podšable, fašank závěrečná.
Jak se víno plní do lahví? Video: první lahvování ročníku 2018
Co to vlastně ten masopust, fašank či karneval je?
Masopustní veselí je obdobím od svátku Tří králů po Popeleční středu, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Kdybyste si to chtěli přepočítat a nevycházelo to, tak odečtěte šest nedělí, které nejsou postními dny.
Jak tradice masopustních veselic vznikla? V průběhu zimy docházely zásoby jídla a krmení pro hospodářská zvířata. Při pomyšlení, že již zakrátko nastane dlouhý půst, si každý naposledy dopřál do sytosti bujarého veselí, zpěvu, tance a pochopitelně i jídla a pití. Největší radovánky probíhaly od čtvrtka, kterému se říká “Tučný”, do úterní půlnoci před Popeleční středou, kterou začíná předvelikonoční půst.
Než ale přijde postní období a doba odříkání, svět slaví a je celý naruby! Lidé chodí převlečeni za někoho úplně jiného. V ulicích chodí postavy ze snů a pohádek, na trůn místo krále usedne největší chuďas a panovník nosí šaty žebráka. Zkrátka, jako by starý běh života skončil, čas se zastavil a všechny nejnemožnější věci jsou na malý okamžik možné. O úterní půlnoci však muzika utichne, pochová se basa a masky se sundají. Hra končí. Všichni se vrací na svá skutečná místa v životě a začíná něco nového – postní doba, čas rozjímání, kdy má člověk pracovat na obnově svého života. V tomto období bychom měli obnovit mezilidské vztahy, navázat znovu dialog s druhými, odpočinout si a vrátit se k tomu, co nás činí lepšími a opravdu šťastnými.
Mezi tradiční masopustní postavy patří medvěd vedený medvědářem, klibna (kůň), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších. Postavy často parodovaly i mnohé lidské nešvary a negativní vlastnosti.